23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Saxe Group får eneret på salg af temperatursystem

Bliver Nordens eneste forhandler af system, der kan overvåge processer ved sprøjtestøbning

Maskingiganten Saxe Group får forhandlingen af Gammaflux Hot Runner temperaturregulerings-systemer i Norden

Gammaflux fremstiller udstyr og systemer, der er designet til at overvåge og styre flere processer under sprøjtestøbning af plastemner.

Gammaflux udviklede det første udstyr, der kunne forudsige temperaturudsving, registrere lednings- og varmeproblemer og ikke mindst reagere med det samme så man undgår, dårlig kvalitet af emner og alvorlige skader på støbeformen.

Disse systemer er siden videreudviklet til avancerede kontrolcentraler der giver et godt overblik over støbeprocessen både under produktion, og hvor der efterfølgende kan trækkes data til analyse og optimering af sprøjtestøbningen.

Gammaflux leverer udstyr til mange brancher som bil, medicinal, emballage, elektronik, husholdningsprodukter og værktøjskonstruktion.

Saxe Group sælger Gammaflux-udstyr i Danmark, Norge, Sverige, Finland og Island.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.175|instance-web04