23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Sværere at lokke polakker til Danmark

Tønder-virksomheden Boilerworks overvejer i stedet at flytte mere produktion til Polen

For mange virksomheder er det ganske umuligt at skaffe tilstrækkeligt med dansk arbejdskraft, men polakker har hidtil være en fuldgod erstatning – blandt andet hos Boilerworks i Tønder. Det skriver JydskeVestkysten.

Men lønniveauet og beskæftigelsen er stigende i Polen, og det bliver derfor stadig sværere at lokke de faglærte polske medarbejdere til Danmark.

- Det er blevet mere besværligt, det tager længere tid, og vi kan også mærke, at prisniveauet er stigende, siger vicedirektør hos Boilerworks, Torben Ellegaard, til JydskeVestkysten.

Boilerworks, der producerer kedler og servicerer kraftværker, har i forvejen egen produktion i Polen, og bliver det fremover endnu sværere at skaffe arbejdskraft, så overvejer virksomhed at flytte endnu flere arbejdsopgaver ned til den polske afdeling, fortæller Torben Ellegaard.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04