23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ventilationsvirksomhed lagt ned af ansøgninger

Opråb i lokalavisen gav i den grad pote for sønderjysk producent.

Det startede med en artikel i Jydske Vestkysten, hvor producenten af ventilationssystemer Øland uagtet kom til at søge ufaglært arbejdskraft til matriklen i Aabenra.

Produktionschef Michael Lyk Lauridsen konstaterede i avisen, at han havde ualmindeligt svært ved at besætte 10 stillinger på fabrikken, og han satte spørgsmålstegn ved, om de ledige overhovedet gad arbejde.

Det satte gang i en sand lavine af ansøgninger.

- Vi fik efterfølgende over 200 henvendelser, og siden midt i marts har vi ansat ni nye medarbejdere, siger Michael Lyk Lauridsen til Jydske Vestkysten.

Nu har virksomheden 68 ansatte og har – for nu – ikke behov for at hyre flere, fortæller han. Ikke desto mindre fortsætter strømmen af ansøgninger.

- Det er positivt, at vi stadig modtager ansøgninger, og dem gemmer vi i seks måneder. Det er altid godt med en reservetank, siger produktionschefen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093