23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Dansk bildesigner i kinesisk eventyr

Henrik Fisker har indgået samarbejde med en kinesisk partner om produktion af en elbus.
Elbussen, Fisker Orbit, får plads til 12 personer og skal udvikles og produceres af Henrik Fiskers virksomhed.Det skriver Børsen.
Nu har den danske bildesigner indgået samarbejde med den kinesiske milliardær Wang Qicheng. Kinesernesatser stort på elbiler i de kommende år – dels for at komme den omsiggribende forurening i landet til livsog dels for at være med helt fremme i en industri, som snart får sit store gennembrud.
- Vi er meget optaget af at kunne bringe intelligente og integrerede løsninger ind i Kinas urbane udvikling.Og derfor går vi også efter at bringe den nyeste teknologi ind i transportsektoren og på den her mådemarkant forbedre offentlig transport til glæde for hele samfundet. Her deler Fisker og jeg bestemt desamme værdier, siger Wang Qicheng til Børsen.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.096