PN Steel er i det seneste regnskabsår, der sluttede 30. juni, kommet ud med et underskud på 30,2 mio. kr., hvilket er 35 mio. kr. under budget.
Den store afvigelse skyldes, at selskabet har hensat 30,9 mio. kr. til tab på et tilgodehavende fra en af virksomhedens større kunder, Skykon, der er i betalingsstandsning.
Herudover er resultatet negativt påvirket af den skærpede konkurrence- og markedssituation, lyder ledelsens kommentar til regnskabet.
Ejer af PN Steel, Per Nissen, har i årets løb tilført et skattefrit tilskud på 12 mio. kr. for at styrke kapitalgrundlaget, og efter denne kapitalindsprøjtning er egenkapitalen på 5,5 mio. kr.
Man forventer i 2011 et positivt driftsresultat og en omsætning i samme niveau som i 2009/2010, der lød på 401 mio. kr.