23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

EU-støtte skal hjælpe Thürmers guldæg på vej

Thürmer har i mere end 100 år produceret værktøjer på traditionel vis. Men med et projekt til en samlet værdi af 12 mio. kr., inklusive støtte fra EU’s Eurostar-projekt, vil Hvidovre-virksomheden nu forsøge at gribe fremtiden. Det skriver Børsen.  

I samarbejde med de to norske virksomheder Sintef og Tronrud Engineering vil Thürmer lave 3D-printede værktøjer. Det skal gøre fremstillingen lettere, hurtigere og med mindre brug af køle- og smøremidler.

Thürmer har 3D-patentet, mens Sintef skal lave beregningerne i projektet, og Tronrud Engineering skal lave printene. På sigt forventer Thürmers administrerende dierktør Erick Thürmer dog, at virksomhederne selv vil kunne printe værktøjerne med 3D-printere.

- Vi har nu fået et lille skub til en virksomhed, som har bevist, at den kan tænke anderledes og faktisk lave – og jeg tør næsten ikke sige det, for i Danmark kan vi ikke tillade os at sige den slags - men den kan måske lave noget, der ligner den næste Novo. Og der ligger altså mange små virksomheder i Danmark, som med et lille skub kunne blive noget helt fantastisk, siger Erick Thürmer til Børsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094