Grundfos-koncernen har netop slået sin egen salgsrekord fra 2008. September-måned blev måneden, hvor man solgte for mere end 2 mia. kr., skriver Midtjyllands Avis.
- Det er første gang nogensinde, at vi runder to milliarder i salg på en enkelt måned, siger kommunikationsdirektør Kim Skibsted og understreger, at september normalt er koncernens bedste måned:
- Det er der, salget skal begynde at stige, men det er imponerende, at vores salgsorganisation har været så effektiv i vores højsæson. Det sammenholdt med, at nogle af vores konkurrenter har måttet give op under finanskrisen, har haft betydning for resultatet, siger kommunikationsdirektøren.
Kim Skibsted sender en anerkendende hilsen videre i koncernen.
- Det er imponerende, at vores produktionsapparat har kunnet følge med, når man ser på, hvor hurtigt det har skullet optimeres, så et cadeau til alle led for at pumperne kunne komme ud til vores kunder, siger Kim Skibsted.
Med den nye salgsrekord i tankerne, erkender Kim Skibsted, at det ser fornuftigt ud for resten af 2010.