23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nye platforme til Nordsøen

Esbjerg-direktør forventer opgaver for off shore-industrien mange år frem i tiden

Esbjerg-direktør forventer opgaver for off shore-industrien mange år frem i tiden

Det danske olieeventyr i Nordsøen forventes at fortsætte en årrække endnu, selv om der er modstridende efterretninger om reservernes størrelse. Med ny teknik og udnyttelse af marginale felter er der stadig flere muligheder i jagten på det sorte guld, skriver Jydske Vestkysten.

Den administrerende direktør i Esbjerg Oilfield Services A/S, John Andersen, er ikke i tvivl:

- Der skal bygges flere nye mindre platforme til olieselskaberne, og det skal ske i Esbjerg, siger han til Jydske Vestkysten.

Esbjerg Oilfield Services forventer ordrer til olieindustrien mange år frem i tiden.John Andersen siger, at operatørselskabernes behov formentlig vil få en lidt anden karakter i de kommende år, nemlig i form af mindre og tilpassede platformsstørrelser. De kan med økonomisk fordel bygges af værfter omkring Nordsøen.

De kendte reserver af olie anslås til 250 millioner ton, og gasreserverne rækker til et forbrug på 15-20 år. Olieproduktionen alene er cirka 20 millioner ton om året.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web03