23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Promecon tror på fremgang

Overskuddet hos stålkonstruktionsfirmaet Promecon endte i 2006 på 2,4 mio. kr. før skat. Alligevel er virksomheden fortrøstningsfuld, når det gælder fremtiden.

Det var specielt virksomhedens leverancer til industrien, der haltede bagefter i 2006, mens resultaterne har været bedre inden for offshore og entreprise. I alt blev omsætningen på 470 mio. kr., hvilket giver en indtjeningsgrad på 2,2 %. Det skriver Erhversbladet tirsdag.

- Markedsudsigterne for 2007 og de efterfølgende år derefter peger i retning af høj aktivitet indenfor procesanlæg og industriservice, skriver virksomheden ifølge Erhvervsbladet i årsberetningen.

Promecon har ca. 400 medarbejdere på afdelinger i Fredericia, Esbjerg, Aalborg, Kalundborg og Valby.

Kilde: Erhversbladet –

http://www.erhvervsbladet.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126