23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DBI Plastics i fortsat vækst

DBI Plastics gruppen har netop godkendt sit årsregnskab for 2006. Regnskabet viser en fortsat stigende vækst i både omsætning og resultat.

Omsætningen hos virksomheden i Stenlille steg med 17 % til 99,7 mio. kr., og resultatet før skat steg med 34 % til 10,8 mio. kr.

Også fremtiden tegner optimistisk for DBI Plastics, og målet er en fordobling af omsætningen til 200 mio. kr. i 2011.

- Væksten er fortsat stigende, og denne tendens forventer vi fortsætter i 2007 – året er allerede startet meget stærkt, og vi ligger p.t. pænt over budget. Vi har igennem de senere år virkelig fået fodfæste i hele Europa og blevet anerkendt som en meget ambitiøs, stærk og internationalt kompetent spiller, forklarer administrerende direktør Hans Hellstrøm Henningsen

DBI er specialiseret i at udvikle, producere og markedsføre løsninger i plast til midlertidig beskyttelse af en lang række industrielle komponenter, herunder især komponenter til automobilindustrien.

Kilde: DBI Plastics –

http://www.dbi.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125