23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Flere kartel-anklager mod Danfoss i USA

Omkring 50 kunder har nu lagt sag an mod Danfoss og en række andre producenter af husholdningskompressorer.
Annonce

For godt et år siden ransagede konkurrencemyndigheder Danfoss-kontorer forskellige steder i verden med anklage om kartel-virksomhed.

Nu eskalerer sagen ifølge Berlingske Business dog yderligere i USA. Danfoss’ kommunikationschef Ole Daugbjerg oplyser, at ca. 50 amerikanske kunder nu er gået sammen i et gruppesøgsmål, ligesom en lignende sag er under opsejling i Canada.

Annonce
Følger efterforskning nøje

For et år siden kiggede myndighederne nærmere på Danfoss-kontorer i Danmark, Tyskland, USA og Italien, og siden er også kontorer i New Zealand og Mexico blevet ransaget.

Annonce

- Vi følger nøje konkurrencemyndighedernes efterforskning, og der skal ikke herske den mindste tvivl om, at det også på de interne linjer i Danfoss vil få konsekvenser, hvis medarbejdere på egen hånd skulle have deltaget i nogen form for ulovlige og konkurrenceforvridende aftaler, udtaler Ole Daugbjerg til Berlingske Business.

Annonce

Sagen startede hos konkurrenten Tecumseh, der selv henvendte sig til myndighederne, da man opdagede, at der foregik ulovligheder i selskabet. Siden har konkurrencemyndighederne udover Danfoss blandt andet lavet ransagninger hos Whirlpool.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|