Ifølge Børsen endte Gea Niro med en samlet omsætning på 8,5 mia. kr. i 2009 svarende til en tilbagegang på 23,1 %. Driftsindtjeningen endte samtidig på 550 mio. kr., hvilket var et fald på 26,3 %.
Oprindeligt havde virksomheden kalkuleret med en kortvarig finanskrise, og dermed en øget ordretilgang i andet halvår af 2009, men den udvikling kom ikke til at holde stik.
AnnonceForsigtigt bud på 2010Derfor er administrerende direktør Anders Wilhjelm også mere forsigtig, når han nu skal udstikke forventningerne for 2010.
Annonce- Jeg håber på vækst i år, men vi er forberedt på, og vi planlægger efter, at vores omsætning forbliver nogenlunde som sidste år, udtaler han til Børsen.
AnnonceI løbet af 2009 har Gea Niro blandt andet afskediget 5 % af de ansatte, ligesom man har skåret en del kontraktansatte væk. Det har været med til at sikre, at man kunne fastholde en fornuftig driftsmargin på 6,5 %.
Annonce Annonce
