23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fremgang i bilindustrien smitter af på Disa

Den danske industrivirksomhed Disa fortsætter en pæn fremgang, og det kan de takke den globale bilindustri for. For succes for Honda, Toyota og Ford betyder flere ordrer til danskerme, der leverer støberimaskiner til de store automobilproducenters jernstøberier.

Ledelsen i Disa er godt tilfredse med årets resultat. Det skriver dagbladet Børsen i dag.

Omsætningen blev lidt lavere end året før og endte ud med et plus på 1,37 mia. kr. mod 1,47 mio. kr. året forinden. Derimod vidner 2006-resultatet om en pæn vækst i overskudsgraden, der er vokset fra 7,9 pct. til på 9,5 pct. – det er det bedste resultat nogensinde.

Det er især markeder som Kina og Japan, der trækker den danske industrivirksomhed frem. I årets løb blev der i Shanghai åbnet et nyt kontor, hvor 40 Disa-medabejdere nu især servicerer de globale bilfabrikanter, som bruger Disas støberi- og overfladebehandlingsmaskiner.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.121