23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Få uddannelse i de nyeste robotstyringer

For at imødekomme industriens aktuelle investeringer i robotteknologi, har man på Uddannelsescenter Herning valgt at lave en spejling af de meste udbredte styringer, der anvendes i industrien i øjeblikket.

Med nye robotter følger også nye styringer og dermed nye krav til brugeren af robotten.

På Uddannelsescenter Herning følger man trop og vil med nye investeringer i egne robotanlæg sikre sig, at man kan følge med i forhold til de styringer, som industrien investerer i. Senest med den nyeste IRC-5 styring på ABB-robotten.

- Vi er lige nu det eneste uddannelsessted, der underviser i så mange forskellige styringer, fortæller uddannelsesleder Holger Frahm.

- Indtil videre tilbyder Uddannelses-center Herning efteruddannelse i følgende styringer inden for robotmærker som Kawasaki, ABB og Kuka:

- Kawasaki med C-controller og D-controller

- ABB, RB140 med IRC5-styring

- Kuka med KRC II-controller

- På det seneste har det vist sig, at vi i øjeblikket er den eneste skole i Danmark, der udbyder undervisning i den nyeste ABB-styring – IRC5. Det har på det seneste givet kursister helt fra Slagelse, fortæller Uddannelsesleder Holger Frahm videre.

Virksomheder kan i øvrigt altid følge aktuelle udbud af uddannelse i de forskellige styringer på

http://www.robotkurser.dk

Kilde: Uddannelsescenter Herning /

http://www.ceuherning.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|instance-web03