Om to år udløber afgiftsfritagelsen af elbiler i Danmark. Det betyder, at elbilerne herefter sælges fuldt beskattet, som andre biler. Det oplyser Berlingske Business.
Branchechef i Dansk Energi Lærke Flader frygter, at det vil sætte en stopper for al salg af elbiler i Danmark, hvis elbilerne bliver pålagt den 180 % registreringsafgift som andre biler.
Lærke Flader kritiserer regeringen for at tøve med beslutningen om en fremtidig beskatning af elbiler. Oprindeligt skulle der have ligget en omlægning af bilbeskatningen klar i 2009, hvilket nu er udskudt til 2010. Og det er fortsat uvist, hvilke afgifter, der pålægges elbilen efter 2012.
- Hvis der ikke meget snart sker en afklaring, så bliver det svært for Danmark at tiltrække de investorer som skal være med til at udvikle elbilmarkedet i Danmark. Danmark går dermed glip af milliardinvesteringer, der ellers kunne havde åbnet op for en underindustri af selskaber i Danmark. Og vi risikerer, at vi ikke kan udnytte elbil-teknologien til at drage bedre nytte af vores vindmøllestrøm – et argument der ellers stod stærkt hos tidligere klima- og energiminister Connie Hedegaard, siger Lærke Flader til Berlingske Business.