23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Overskud hos KJ Værktøj efter svært år

Både overskud og bruttofortjeneste faldt markant hos KJ Værktøj i 2008/2009. Ledelsen erklærer sig dog tilfreds.
Annonce

KJ Værktøj hentede en bruttofortjeneste på 35,7 mio. kr. i 2008/2009, og dermed var der tale om en markant tilbagegang på 13,9 mio. kr. i forhold til rekordåret 2007/2008.

Det gav også naturligt en kraftig tilbagegang i overskuddet før skat, som endte på 1,7 mio. kr. mod 13,6 mio. kr. i 2007/2008.

Annonce
Forventer fremgang i 2010

- Resultatet for regnskabsåret 2008/2009 har sammenlignet med tidligere regnskabsår ikke levet op til bestyrelsens forventninger til regnskabsåret. Dog vurderes resultatet at være tilfredsstillende, når der tages hensyn til de markedsforhold, som har været gældende i regnskabsåret, skriver KJ Værktøj i sit årsregnskab.

Annonce

I 2009/2010 forventer virksomhedens ledelse en gunstig udvikling i omsætning og resultat.

KJ Værktøj er leverandør af værktøj, værktøjsmaskiner, transmissioner og tekniske artikler. Virksomheden har seks afdelinger i Danmark.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: KJ Værktøj årsregnskab

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|