23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Censec sikrer forsvarsordrer til SMV’er

Censec er navnet på et nyt dansk videnscenter, der skal sikre danske små og mellemstore virksomheder en andel i de mange leverancer til forsvars-og sikkerhedsindustrien.
Annonce

Det er Center for Underleverandører, der driver det nye videnscenter Censec, men efter det første år er det tanken, at centret får hjemsted på et areal ved siden af lufthavnen og det militære anlæg ved Karup. Det skriver dagbladet Børsen i dag.

Det danske forsvar har investeret i nyt materiel, og det betyder at udenlandske leverandører forpligter sig til modkøb på godt 6. mia. kr. Det nye forsvarsforlig inkluderer samtidig investeringer i nye jagerfly, hvormed modkøbene kommer til at nå helt nye højder. Det giver plads til, at mange flere danske virksomheder kan byde ind med kompetencer, skriver avisen.

Annonce

Censec skal via samarbejde på tværs af erhvervsliv, forsvar og forskning hjælpe de danske virksomheder til en større bid af det lukrative marked.

Annonce

Læs mere om Censec

her

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|