23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Overfladeusikkerhed koster i fødevare- og biotekudstyr

Bioteknologisk Institut og Force Technology vil nu se nærmere på optimal overfladebehandling og finish af rustfrit stål til fødevare- og biotekudstyr.

- Meget tyder på, at fødevare- og biotekindustrierne kan spare mange penge ved at vælge den optimale overfladefinish på rustfrit stål – blot er der ingen i dag, som ved, hvad den bedste løsning er, fastslår Bioteknologisk Institut i Kolding.

Sammen med Force Technology forsøger instituttet derfor nu at stable et projekt på benene med støtte fra Innovationsloven og industrien, som allerede har vist stor interesse for at deltage:

- Det handler ikke alene om biofilm og mikroorganismer, men også om metallurgi og korrosion. Vi vil skabe et videngrundlag, så det bliver muligt at vælge den overfladefinish, der er bedst til opgaven. Der er store perspektiver i at få overblik over de forventelige hygiejneegenskaber ved forskellige overfladebehandlinger af rustfast stål, siger afdelingsleder John Kold, Bioteknologisk Institut.

Kilde: Jern- og Maskinindustrien

BREAKING
{{ article.headline }}
0.143|instance-web01