Frasalget sker, fordi Hydro i fremtiden vil fokusere sin produktion af ekstruderede produkter inden for aluminiumsprofiler og byggeløsninger, og her falder leverancerne til bilindustrien uden for. Hydro forventer, at salget vil blive gennemført i løbet af fjerde kvartal efter godkendelse fra de relevante myndigheder.
- Vi er glade for at have fundet en køber, som har ambitioner, kompetence og størrelse til at kunne udvikle bildels-aktiviteterne, siger Hydros koncerndirektør Johnny Undeli, der er ansvarlig for Hydros forretningsområde ekstruderede produkter.
Udover fabrikken i Tønder har den solgte del af Hydro også anlæg i Kina , Tjekkiet, Frankrig, Tyskland, Sverige og USA, men hovedparten af produktionen foregår i Raufoss i Norge. Ved udgangen af tredje kvartal beskæftigede koncernen ca. 1.200 medarbejdere inden for bil-produkterne.