23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Gazellevirksomheder i eksplosiv fremgang

Væksten i danske gazellevirksomheder nærmer sig eksplosive højder. Det er de gode økonomiske konjunkturer i Danmark og en øget lyst til iværksætteri, der er årsagerne til den positive udvikling.

Antallet af gazellevirksomheder i Danmark er eksplosiv. Fra 2005 til 2006 er der tale om den absolut største, årlige stigning i antallet af de hurtigt voksende gazelle-virksomheder. Det viser den nye gazelle-analyse, som Greens Analyseinstitut har udarbejdet for Dagbladet Børsen.

Det betyder, at der i 2006 er identificeret det hidtil højeste antal gazellevirksomheder i Danmark, som tæller 1338 virksomheder. Det er et tal, der er 415 større end sidste år.

-Vi har i år identificeret mange flere gazelle-virksomheder end man kunne forvente, hvis konjunkturerne alene skulle være årsag. Der er derimod sket et skifte i Danmark, så landet er ved at udvikle sig til et gazelle-land, hvor entrepreneurship og lysten til at være iværksætter og holde fast, er kommet i højsædet, siger Leif Beck Fallesen, chefredaktør på dagbladet Børsen.

Han understreger desuden, at over 85 pct. af gazelle-virksomhederne i dag ledes af de iværksættere, der også etablerede virksomhederne, og at det er virksomheder, som i den grad har været med til at øge produktiviteten i dansk erhvervsliv.

Det høje antal af gazellevirksomheder i Danmark i 2006 har tilsvarende skabt en masse nye jobs. På de seneste fire år har gazellevirksomhederne skabt omkring 12.000 nye stillinger.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063