23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Tilbagegangen stoppet hos Grundfos

Selv om pumpekoncernens ledelse stadig kæmper for at hindre et historisk underskud, tror de på, at markedet nu er stabiliseret.
Annonce

- Efter et markant dyk i omsætningen i foråret er det bratte fald stoppet og har stabiliseret sig med en negativ vækst på 10-12 % om måneden. Det er acceptabelt i betragtning af den økonomiske krises dybe omfang. Vi håber stærkt på, at vi dermed har nået et vist bundniveau. Men hvis faldet i omsætningen atter begynder at tage fart – oven i købet i vores højsæson – er der en reel risiko for, at vi får et underskud i 2009, konstaterer Grundfos’ koncerndirektør, Søren Ø. Sørensen, i Børsen.

Annonce

Bag vurderingerne ligger et særdeles omtumlet halvår, hvor Grundfos har oplevet vidt forskellig udvikling verden over. Det har betydet omfattende nedskæringer og afskedigelse af ca. 1.800 medarbejdere i koncernen. Søren Ø. Sørensen vil ikke afvise, at der kan blive tale om nye afskedigelser, men han understreger, at det ikke er aktuelt, som markedet ser ud nu.

Annonce

Meget kommer dog til at afhænge af Bjerringbro-koncernens resultater i de kommende måneder. De sidste fire måneder af året er traditionelt højsæson for Grundfos. Og selv om der er tegn på bedring i den internationale finanskrise, vil Søren Ø. Sørensen endnu ikke afblæse krisen, og han understreger, at man hos Grundfos overvåger udviklingen nøje.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web01