23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Øget omsætning for vindmøller og motorer

Konjunkturanalyse: Omsætningen i den danske metal- og maskinindustri er generelt set faldet siden sidste sommer, kun vindmøller og elektriske motorer skaber øget omsætning.
Annonce

I de fire første måneder af 2009 faldt metal- og maskinindustrien samlede omsætning med 10 % i forhold til første kvartal 2008. Det viser nye tal fra MMI (Metal- og Maskinindustriens konjunkturanalyse).

Støbning af jernprodukter har været værst ramt, mens der inden for fremstilling af elektriske motorer og vindmøller anes omsætningsfremgang. Det gælder både for afsætning herhjemme og på eksportmarkederne.

Annonce

Analysen viser desuden tegn på, at optimismen er ved at vende tilbage, og virksomhederne har positive forventninger til produktionen i tredje kvartal .

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|instance-web03