23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Erhvervslivet tynges af overvægt

Overvægtige medarbejdere udsætter ikke kun sig selv for en helbredsmæssig risiko, også erhvervslivet tynges af overvægten i form af flere sygedage og tabt produktion. Sådan lyder det i den seneste undersøgelse fra Statens Institut for Folkesundhed.

Overvægt koster dyrt. En ny undersøgelse fra Statens Institut for Folkesundhed viser, at overvægt forårsager knap 1,9 millioner sygedage hvert år, mens produktionstabet for samfundet beløber sig til 6,3 milliarder kroner.

Dermed indgår overvægt på lige fod med rygning, fysisk inaktivitet, uddannelse og psykisk belastning, når der ses på overvægtens indflydelse på danskernes sundhed.

Det er ikke kun erhvervslivet, der belastes af danskernes overvægt. Også på landets sundhedsbudget har man haft fat i den store kugleramme for at ramme det rigtige beløb, idet posten til at tage sig af de overvægtige beløber sig til ekstra årlige nettoomkostninger på 1,5 mia. kr.

Samfundet såvel som erhvervslivet har interesse i at komme de ekstra kilo til livs, men medarbejdernes egen motivation er en af nøglefaktorerne for at det skal blive en succes.

- Vi kan trække hesten til truget, men ikke tvinge til at drikke af det, som fagleder Anders Just Pedersen i Dansk Industri udtrykker det til Dagbladet Børsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11