23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Sort arbejde skal bekæmpes med smiley-ordning

Står det til Håndværksrådet, så skal regeringen sætte hårdere ind mod sort arbejde. Derfor har Håndværksrådet udformet et idékatalog, der blandt andet indeholder et forslag om en smiley-ordning, så forbrugerne kan se hvilke butikker, der er blevet taget i af aflønne deres personale sort.

Regeringen skal gå hårdere til værks, hvis det sorte arbejde skal til livs. Skattesmiley’en er navnet på smiley-ordningen fra Håndværksrådet. Ordningen har til formål at skabe synlighed og gøre forbrugerne opmærksomme på de steder, hvor hele eller dele af personalet udfører sort arbejde.

- Hvis vi ikke får forbrugernes med, kan vi aldrig få det sorte arbejde udryddet. Med en skattesmiley kan man synliggøre over for netop forbrugerne, at hvis de handler i en given butik, så er de med til at støtte sort arbejde. Forbrugerne kan se, at ved at bruge butikker med en skattesmiley, så er de med til at skabe konkurrenceforvridning i forhold til de butikker, som har rent mel i posen, siger Mads Engberg, økonom i Håndværksrådet til ErhvervsBladet.

Udover smiley-ordningen ser Håndværksrådet fire andre indsatsområder; flere kontrolaktioner fra skattemyndighederne, bedre samarbejde mellem de offentlige institutioner der arbejder med virksomhedskontrol, klippekortsordning samt en opgørelse over skattemyndighedernes udbytte af kontrolaktionerne.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.099