23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Løwener etablerer sig i Skandinavien

Som led i ekspansionsplanerne for Skandinavien har Løwener A/S nu etableret aktieselskaber i henholdsvis Helsingborg og Oslo.
Annonce

Selskaberne, der overtager flere salgsrettigheder i Skandinavien, vil i første omgang beskæftige sig med levering af løsninger og service inden for overfladeteknik samt autoudstyr, herunder specialværktøjer til Opel og Saab. Herefter vil produktpaletten løbende udvides i takt med den forventede positive udvikling.

Annonce

I disse år oplever Løwener en markant udvikling og vækst på det danske marked, sidste år med cirka 23% inden for sine tre forretningsområder Maskinteknik, Procesteknik og Entreprenørmateriel.

Annonce

Løweners historie går helt tilbage til 1889, og virksomheden har tidligere haft selskaber i både Norge (1903-1990) og Sverige (1898-2002). I dag beskæftiger Løwener cirka 90 medarbejdere og har en omsætning på 220 millioner kroner.

Annonce

Kilde: Løwener.

http://www.loewener.dk

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03