Grundfos styrker sig massivt på Balkan
Fire nye Grundfos salgsselskaber skal sætte yderligere fart i salget i regionen; selskaberne ser dagens lys 1. juli.
Muligheder for vækst
Pumpemarkedet på Balkan, fra Slovenien i nord til Albanien i syd, anslås til at være over 100 millioner euro med store vækstpotentialer som følge af behovet for store infrastrukturelle investeringer i blandt andet boliger og vandforsyning.
- Grundfos har stærke kompetencer på vandforsynings- og spildevandsområdet, og vi kan se et generelt behov for store investeringer her, ligesom der er et voksende behov for renovering og udskiftning i den eksisterende boligmasse, hvor også større bevågenhed omkring energieffektivitet er højt på dagsordenen, hvorfor det er relevant med energirigtige pumper fra Grundfos. Med åbningen af selvstændige salgskontorer i Serbien, Kroatien, Bosnien-Herzegovina og Slovenien kommer Grundfos endnu tættere på markedet. Vi ser gode vækstmuligheder i løbet af de nærmeste år og forventer, at vi inden for de næste 5 år vil fordoble vores omsætning på Balkan, uddyber Søren Ø. Sørensen.
Langsigtet investering
Ud over etableringen af de 4 salgskontorer har Grundfos allerede investeret i 15 hektar jord i byen Indjija 42 km nord for Beograd, og når der ses markante bedringer i forhold til den økonomiske krise, forventer vi at tage stilling til etableringen af en ny fabrik med plads til 350-500 produktionsmedarbejdere.
- Vores engagement og investering i Grundfos Balkan viser, at vi på trods af krisen, og at det er op ad bakke for tiden, opsøger nye muligheder og investerer i fremtiden og nye markeder, hvor vores produkter kan gøre en forskel i forhold til højere levestandard og bæredygtighed, sammenfatter Søren Ø. Sørensen.
Kilde: Grundfos