23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Juelsminde Aluminium satser på Østeuropa

Juelsminde Aluminium Industri har nu fokus på Østeuropa – især Baltikum og Polen er lande, den danske virksomhed har for øje, for her er byggeaktiviteten i højsædet.
Annonce

Juelsminde Aluminium, der er førende leverandør til tagbranchen inden for bl.a. inddækning, afvanding og tagtrin, vil nu til at øge salget af produkter til Østeuropa, skriver ErhvervsBladet

Den danske virksomhed har erfaret, at deres produkter hyppigt anvendes af producenter af tagpap og tagfolie fra især Baltikum og Polen, og det får den danske virksomhed til at vende blikket mod disse lande.

Annonce

Strategien i den øgede eksport til Østeuropa er ifølge direktør Anders Jørgensen fra Juelsminde Aluminium, at følge de østeuropæiske tag - og papproducenters initiativer og behov nøje. På den måde kan den danske virksomhed vide, hvor de i fremtiden skal satse helt præcist.

Annonce

Juelsminde Aluminium har haft stor succes med etablering af den kinesiske fabrik tilbage i 2004, hvor der produceres standardkomponenter. Fabrikken i Kina har været så stor en succes, at medarbejdertallet på to år er fordoblet og nye lokaler skulle til for følge med de forøgede aktivitet.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|