23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Metalpriser rammer Glud & Marstrand

De stigende metalpriser har sat sine spor hos emballageproducenten Glud & Marstrand A/S, der har haft et mindre godt 2005.

Glud & Marstrand A/S i Løsning, der producerer metalemballage til blandt andet fødevareindustrien, har i 2005 mærket de kraftige stigninger i metalpriserne.

Koncernen kommer derfor ud med et forringet årsresultat på 27 mio. kr. mod 51 mio. kr. i det foregående regnskabsår. Omsætningen gik en smule frem til 1,659 mio. kr. mod 1,642 mio. kroner i 2004.

Årets resultat er foruden de stigende metalpriser påvirket negativt af en række engangsomkostninger i forbindelse med salget af koncernen til ABN AMRO samt særlige omkostninger i form af retsafgifter.

Glud & Marstrand forventer i år en fortsat hård konkurrence og en afmatning i forbruget af metalemballage til fødevareindustrien. Herudover forventes der også en fortsat uro på valutamarkedet.

Alligevel forventer emballageproducenten dog, at koncernen gennem en målrettet strategi vil opnå en positiv udvikling i 2006.

Glud & Marstrand A/S beskæftiger i alt godt 1100 medarbejdere og markedsfører sine produkter til hele verden med det danske marked som base.

Kilde: Årsrapport 2005 for Glud & Marstrand A/S.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|