Carlsen Europa A/S har mistet en stor ordre på 150 kølekarrosserier til en kunde i Tyskland, som vil købe billigere varer andre steder.
Virksomheden er derfor nødsaget til at fyre ni medarbejdere og seks vikarer. 30 medarbejdere er stadig tilbage, og de frygter for fremtiden.
- Vi prøver at være åbne over for andre muligheder, og vil blandt andet gerne her i Ny Stenderup lave specialmodeller. Derfor er der sat gang i etableringen af et modelværksted. Det er vigtigt for virksomheden, at vi kan fastholde de erfarne folk her, fortæller teknisk chef hos Carlsen Europa A/S Allan Jørgensen til Fyens Stiftstidende.
For nylig modtog virksomheden en ordre fra USA på seks kølekarrosserier og håber på, at det vil åbne døre for nye markeder.