23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fremgang for Rimeco

Rimeco A/S, der primært beskæftiger sig med international handel med jernskrot og metaller, har næsten fordoblet årets resultat i 2008 sammenlignet med 2007.

Årets resultat før skat endte således på 9,2 mio. euro, hvilket skal sammenholdes med et overskud på 4,8 mio. euro året før. Det budgetterede overskud lød på 2,5 mio. euro før skat, fremgår det af virksomhedens årsrapport 2008.

Ledelsen betegner resultatet for tilfredsstillende.

For regnskabsåret 2009 budgetteres der med en omsætning på 88 mio. euro. Det forventes ikke, at de gode takter for resultatet før skat kan fortsætte, da forventningerne lyder på et resultat før skat på 2,5 mio. euro i 2009.

Virksomhedens indkøb og bearbejdning foregår i stort omfang via koncern-forbundne selskaber i St. Petersborg, Rusland.

Kilde: Rimeco A/S

BREAKING
{{ article.headline }}
0.116