Robotter har for alvor gjort sit indtog i de danske virksomheder. Selv mindre virksomheder vælger i dag at investere i automatisering, og det har fået robotsalget til at stige mærkbart hos Migatronic Atuomation A/S i Aabybro.
- Det er en aktiv måde at skabe en effektiv produktion i Danmark. Det er jo ikke alle virksomheder, der ønsker eller har råd til at outsource til lavtlønslandene, forklarer adm. direktør Aage Munk Jacobsen til Dagbladet Børsen.
Det er særligt i Nordjylland, at virksomheden har oplevet et opsving. Her steg salget i 2005 til fem robotter mod fire robotter i hele perioden 2001-2004.
I 2005 steg Migatronics omsætning med 4 %, mens koncernresultatet før skat blev 8,7 millioner kroner mod 1,0 millioner kroner året før.