23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Laveste antal konkurser i fem år

I februar måned var der 144 konkurser, hvilket er det laveste antal konkurser på en måned siden februar 2001.
Annonce

Experian A/S har netop offentliggjort deres konkursstatistik for februar 2006, og det er positiv læsning. Måneden har haft det laveste antal konkurser i fem år.

IT-branchen tegnede sig med en stigning på 180 %, i forhold til samme måned sidste år, for det største antal konkurser.

Annonce

Over de seneste 12 måneder er IT konkurserne steget i forhold til samme periode året før, selv om der generelt er et fald i antallet af konkurser for alle brancher.

Annonce

Samtidig er der fortsat en eksplosiv vækst i etableringen af nye selskaber. Antallet af nye selskaber etableret i februar lå dermed 19 % højere end samme måned året før.

Annonce

Kilde: Experian A/S.

http://www.experian.dk

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02