23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Virksomhedernes salg stiger igen

Efter en svag tilbagegang i november er der nu atter fremgang for de danske virksomheder. Salget steg 1,9 procent fra november til december 2005.
Annonce

Der er igen gang i salget i de danske virksomheder. Fra november til december sidste år steg salget 1,9 procent, opgjort i sæsonkorrigerede tal på basis af momsindberetningerne.

Set i forhold til samme måned året før steg virksomhedernes salg i december med 10,0 procent målt i faktiske tal.

Annonce

Set over hele fjerde kvartal 2005 steg det sæsonkorrigerede salg i alt med 2,7 procent sammenlignet med tredje kvartal.

Annonce

Firmaernes køb steg med 1,9 procent fra november til december 2005, målt i sæsonkorrigerede tal. I forhold til samme måned året før steg købet i faktiske tal med 12,7 pct.

Annonce

For året 2005 nåede salget op på i alt 2.805 mia. kr., hvilket er 9,8 procent højere end det samlede salg i 2004.

Annonce

Kilde: Danmarks Statistik.

http://www.dst.dk

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|