23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Pers-Group har to overraskelser med til VTM

Pers Group præsenterer to nye maskiner til afgratning og overfladebehandling på VTM. Indtil videre holdes kortene tæt til kroppen.

Pers-Group løfter sløret for to store nyheder på VTM-messen tirsdag morgen, og de vises senere frem på Scandinavian Coating i København midt i marts. Begge nyheder er maskiner, der er udviklet af virksomheden og produceret i samarbejde med danske underleverandører.

- Det er lykkedes os at gøre både afgratning og overfladebehandling til en integreret del af produktionen. Det er sket ved at minimere støv- og støjgener, så maskinerne ikke længere skal stå i separate lokaler, men er flyttet tilbage ind i produktionen, siger ejer Torben Pers, Pers Group, om de to nyheder.

Pers-Group går langt tilbage. Det er 50 år siden, at Georg A. Pers satte sin første etiket på en dunk og startede Pers Kemi. Nu hedder virksomheden Pers-Group og har i en lang årrække leveret og produceret anlæg og kemikalier til overfladebehandling primært af emner udført i jern, metal og plast.

Stor vækst i maskinløsninger
De seneste 10 år har firmaet haft deres egen specialproduktion af automatiske anlæg til glas- og sandblæsning af alle typer emner og mikro- og vådblæseanlæg til forbehandling og rensning af forme og værktøjer.

- Særligt maskinløsningerne til optimering af glas- og sandblæsning, afgratning og overfladebehandling har gennemgået en stor udvikling de senere år, hvilket har betydet vækst både i Danmark og i de ni lande i Europa, som firmaet eksporterer til, skriver Pers-Group i en pressemeddelelse.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.1