23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Alt for store eksplosionszoner koster dyrt

Når vurderingen af eksplosive atmosfærer går for stærkt, ender mange virksomheder med for omfattende zoner, der alligevel ikke bliver overholdt. Det vurderer sikkerhedskonsulenter

Et skilt fortæller, at her er forbud mod brug af mobiltelefoner. Alligevel kan man se flere medarbejdere gå rundt med telefonen for øret.

Det har Hans Morten Henriksen, direktør i konsulentvirksomheden Maskinsikkerhed oplevet flere gange. Han fortæller, at mange virksomheder har alt for omfattende og store eksplosionszoner, og dertilhørende bøvl og besvær, selvom det faktisk ikke er nødvendigt.

- Ofte vælger man en hurtig løsning og etablerer alt for store eksplosionszoner i produktionen for at spare tid og penge på udarbejdelsen af vurderinger. Det giver besværligheder for produktionen. Man bør i stedet gå mere grundigt til værks og opdele i mindre zoner, så man undgår forstyrrelser i produktionen, siger Hans Morten Henriksen.

Han understreger, at problemerne findes hos både store og små virksomheder og på tværs af brancher.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.081