Det koster kassen for producerende virksomheder at sende fejlbehæftede produkter på markedet, og kravet til kvalitetskontrol og sporing er stigende.
Derfor efterspørger industrien visionsystemer, som allerede er stærkt udbredt i medico-industrien, men vision bevæger sig også i høj fart ind i fødevaresektoren.
- Kvalitetskontrol er motoren i det her, og de tekniske muligheder vokser konstant, siger Karsten Nielsen, som er landechef for Stemmer Imaging i Danmark.
Læs også: Visionekspert skærper fokus
Han peger på, at visionmarkedet vokser omkring 10 procent om året i Europa, og det ser ikke ud til at stoppe. Teknologien på visionområdet er vidt forgrenet, hvor de mest simple systemer kan købes for omkring 20.000 kr.
Men kommer man ud i teknologi som 3D-scanninger, hyperspektrale målinger og infrarødt lys, så er prisen en helt anden. Og det er ikke teknik, man bare bestiller hjem over nettet. Et hyperspektralt kamera består eksempelvis af 20-25 komponenter, som sættes sammen i den endelige løsning.