23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Jorgensen ser fremad

Overskuddet er skrumpet efter et dyk i omsætningen, men med opkøb og spredning til flere markeder forventer Maskinfabrikken Jorgensen i Odense, at udviklingen igen vender.

Det senest afsluttede regnskab fra Jorgensen Engineering viste et fald i omsætningen fra 130 til 97 millioner kroner, og trods den drastiske nedgang er forventningerne til fremtiden helt intakt.

- Det er ikke mit indtryk, at vi har mistet markedsandele. Der er bare ikke blevet investeret så meget i markedet i år, siger adm. direktør Jens Nyeng til Fyens Stiftstidende.

Jens Nyeng forventer derfor også, at omsætningen i indeværende regnskab igen når mindst fordums højder, og den optimisme bunder blandt andet i virksomhedens opkøb af australske Aktro-Pak/Washco, der producerer vaskeanlæg med en årlig omsætning på 20 millioner kroner.

Samtidig mærker den fynske maskinfabrik, at fabrikkens løsninger bliver efterspurgt på stadig flere markeder rundt om i verden.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02