23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Formkon og JT-Teknik slår pjalterne sammen

Konkurrenceevnen inden for prototyper og specialdele i metal styrkes.

Virksomhederne Formkon og JT Teknik fusionerer med Formkon som den fortsættende virksomhed.

Herved skabes en større virksomhed, der skal styrke både leveringsmuligheder og konkurrenceevne inden for kerneforretningen – prototyper og specialdele i metal.

Tre forretningsområder

Efter fusionen har Formkon fortsat tre hovedforretningsområder indenfor fremstilling af prototyper og specialdele: gipsstøbning, trykstøbning og CNC-bearbejdning.

Udover de tre hovedforretningsområder vil de mindre forretningsområder smedje-arbejde og PUR-støbning stadig have en plads i det nye setup.

- Vi lever i en foranderlig verden hvor nye teknologier og forretningsmodeller konstant udfordrer alle virksomheder. Med 3D-print, støbning, trykstøbning og spåntagende bearbejdning samlet i én virksomhed er Formkon bedre rustet til at møde fremtidens udfordringer, lyder det fra parterne i en pressemeddelelse.

Indtil videre har JT-Teknik til huse i Spøttrup, mens Formkon er at finde i Skive.

Ejere & organisation

I forbindelse med dannelsen af det ”nye” Formkon har Lars Høy og Lasse B. Holmboe solgt deres aktier i virksomheden, som herefter ejes 50/50 af Dan Nielsen (Formkon) og Troels Toft (JT-Teknik).

Lars Høy, Lasse B. Holmboe og Michael Glibstrup fratræder deres stillinger med omgående virkning.

JT Tekniks nuværende direktør Peter B. Hjelm overtager det samlede ansvar for Formkon A/S og bestyrelsen vil bestå af Dan Nielsen, Troels Toft og Ernst Genckel (formand).

Det nye Formkon får 47 medarbejdere.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11