23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Rose Holm vil erobre det svenske marked

Det går så godt på det danske marked, at Rose Holm A/S nu er parat til at gå ind på det svenske. Virksomheden er derfor at finde på årets Elmia Subcontractor.

Rose Holm A/S udstiller i år for første gang nogensinde på Elmia Subcontrac-tor. Det gør man på den Danske Ambassades fællesstand, da man håber og tror, at der er mange potentielle kunder i Sverige.

- Vi er de eneste i Skandinavien, der kan fremstille bolte og gevindstænger i henhold til PED97/23/EC på fem arbejdsdage, siger salgschef Torben Sten, Rose Holm A/S.

- Det går relativt godt for os i Danmark, så vi satser på et nyt marked - og her passer det svenske marked os godt, siger Torben Sten.

Virksomheden er certificeret til at udstede bearbejdningsattester i henhold til PED/97/23/EC og AD 2000. Man har i lang tid fremstillet skræddersyede produkter til virksomheder som APV i Kolding og Vestas i Skagen, og der er også indledt samarbejde med et par svenske virksomheder.

- En af fordelene ved at vælge os er den korte transportvej fra Danmark til Sverige sammenlignet med eksempelvis Fjernøsten, tilføjer Torben Sten.

Stort råvarelager og korte gennemløbstider

Rose Holm A/S har fremstillet bolte og gevindstænger i over 50 år, og man har opbygget et stort råvarelager beliggende 30 km nord for København.

- Da vi har så stort et lager med 1.200 tons stål - f.eks. 42CrMo4 i kval. 8.8 og 10.9 - har vi også korte gennemløbstider, siger Torben Sten.

Afhængigt af hvilken overfladebehandling kunden vælger, kan Rose Holm i løbet af 5-10 arbejdsdage fra ordremodtagelse. Man leverer først og frem-mest til produktionsvirksomheder, der har behov for skræddersyede produk-ter, og som stiller meget skrappe krav til brudstyrke, strækevne og den kemiske sammensætning.

Virksomhedens bolte og gevindstænger anvendes blandt andet i varme-vekslere, kompressorer og trykbeholdere, men også i vindmølleindustrien samt kran- og masteindustrien. I Sverige håber man at blive kontaktet af virksomheder fra mange forskellige brancher.

- På Elmia Subcontractor 2005 henvender vi os til indkøbere inden for alle mulige brancher i fremstillingsindustrien. Vi tror meget på det svenske marked, siger Torben Sten.

Kilde: Elmia Subcontractor 2005.

http://www.elmia.se

BREAKING
{{ article.headline }}
0.09