23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bonar Plastics købt af Promens

Bonar Plastics er blevet købt af islandske Promens. Opkøbet betyder, at Promens bliver verdens største rotationsstøbnings-virksomhed.

Islandske Promens har opkøbt alle Bonar Plastics’ plastvirksomheder, fabrikker og medarbejdere i Europa og Nordamerika, fremgår det af Dagbladet Børsen. Promens er en global rotationsstøbningsvirksomhed, der efter overtagelsen af Bonar bliver verdens største inden for sit felt.

For Bonars danske afdeling i Smørum kommer opkøbet til at medføre forandringer, men ledelsen fremhæver også de nye muligheder, som overtagelsen vil bringe med sig.

Bonar Plastics laver rotationsstøbning af plastemner. Virksomheden er leverandør til blandt andet den kemiske industri og transportindustrien.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02