23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Faldende efterspørgsel tvinger Hydrema til fyringer

Op mod 85 medarbejdere skal afskediges på Hydremas fabrikker i Støvring og Frøstrup.

Ifølge Nordjyske Stiftstidende er Hydrema på vej til at afskedige 85 medarbejdere. Hydremas direktør, Jan W. Jensen, vil dog hverken be- eller afkræfte tallet, men medgiver at der er fyringer på vej. Han vil dog tale med medarbejderne og de faglige organisationer, før han informerer medierne, hvilket formentlig sker senere på ugen. Om afskedigelserne siger han dog:

- Vores kunder er blevet langt mere tilbageholdende med at investere i nyt materiel. Det mærker vi tydeligt på efterspørgslen af vores entreprenørmaskiner.

Udover virksomhedens fabrik i Støvring er det afdelingen i Frøstrup, der bliver ramt. Her producerer man graveskovle og førerhuse, og ifølge Nordjyskes oplysninger er det planen, at afdelingen skal lukkes.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.143|instance-web01