23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danfoss-udflytning koster 40 arbejdspladser

Danfoss Automatic Controls konsoliderer produktionen af TR6 ekspansionsventilen og flytter den danske produktion af ventilen til Mexico.

Omkring 40 medarbejdere hos Automatic Controls i Nordborg vil blive direkte berørt af flytningen. Danfoss vil støtte dem i arbejdet med at finde anden beskæftigelse.

TR6 ekspansionsventilen bruges til aircondition i private boliger på det nordamerikanske marked. Ventilen blev lanceret i 2006 og er indtil nu blevet produceret i både Danmark og Mexico. Med flytningen af hele TR6 produktionen til Mexico samler Danfoss Automatic Controls produktionen meget tæt på markedet, hvorved der opnås en række synergier. Flytningen forventes at forbedre rentabiliteten og styrke hele Danfoss-forretningen af ekspansionsventiler.

Produktionen af TR6 ventilen i Nordborg vil fortsætte indtil midten af december 2008. Maskiner og udstyr vil herefter blive flyttet til Mexico, så fabrikken dér kan producere på fuld kapacitet fra højsæsonen 2009 og frem.

- Flytningen af TR6 ventilproduktionen er et nødvendigt skridt, som vil forbedre Danfoss’ ekspansionsventil-forretning i det lange løb. Uheldigvis betyder det også, at vi må sige farvel til 40 gode medarbejdere i Nordborg. Sammen med HR-afdelingen vil vi hjælpe og støtte dem i forsøget på at finde anden beskæftigelse – enten i eller uden for Danfoss, siger Hans Viggaard, som er Vice President i Danfoss Automatic Controls.

Kilde: Danfoss - http://www.danfoss.com

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188|instance-web04