23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Johnson Controls opkøber YORK

Johnson Controls og York International Corporation har meddelt, at Johnson Controls overtager York.

York, med et estimeret salg på næsten 5 milliarder dollar, bliver del af Controls Group of Johnson Controls. Indlemmelsen af York i Controls Group forventes at forøge Johnson Controls muligheder for vækst.

Sammenlægningen af York og Johnson Controls er en naturlig og strategisk vækstmuligheder. York er en global leverandør af varme- og køleudstyr, mens Johnson Controls fremstiller den industrielle teknologi bag udstyret.

- Johnson Controls og York er ideelle partnere. Opkøbet vil give væsentlige fordele til aktionærer, kunder og ansatte i begge virksomheder, siger John M. Barth, bestyrelsesformand og CEO hos Johnson Controls.

Johnson Controls vil med købet af York nå endnu længere ud. De to virksomheder har tilsammen over 500 salgs- og servicekontorer i mere end 125 lande. Samtidig er virksomhederne markedsledere i Nordamerika og Europa og har derudover aktiviteter på de hurtigtvoksende asiatiske markeder, i Centraleuropa, Mellemøsten og Latinamerika.

Kilde: York International, 24. august 2005.

http://www.york.com

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web01