23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ringkøbing Maskinværksted i rivende udvikling

Håndværkerne er ved at lægge sidste hånd på byggeriet, så Ringkøbing Maskinværksted for anden gang på to år kan flytte ind i nye lokaler. Dermed er virksomhedens areal vokset fra ca. 2.500 kvadratmeter til det dobbelte.

Ringkøbing Maskinværksted, der bl.a. beskæftiger sig med maskinbygning og smedearbejde, er i en rivende udvikling. Produktionsarealet er fordoblet, når de nye lokaler tages i brug, og antallet af medarbejdere følger hastigt med.

For fem et halvt år siden bestod virksomheden af Carsten Lauridsen, der er i spidsen af virksomheden, og to medarbejdere. Når der flyttes ind i de nye lokaler, vil der være mere end 40 mand beskæftiget hos virksomheden.

- Det bliver ikke noget problem at få flere folk. Efterhånden giver vi alle det samme i løn, så nu kigger folk på arbejdsvilkår og arbejdsmiljø, og dér kan vi tilbyde det bedste, siger Carsten Lauridsen til Dagbladet Ringkøbing-Skjern.

Kilde: Dagbladet Ringkøbing-Skjern

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web03