23948sdkhjf

Solidt overskud hos BIC Group

Et smalt, men dybt fokus her hemmeligheden bag overskuddet, mener CEO Jens-Chr. Møller.
BIC Group med dansk hovedsæde i Herning beskæftiger knap 200 medarbejdere i egne selskaber i Danmark, Norge og Polen. Koncernen lander 2015-resultatet på den rigtige side af 6 mio. kr., hvilket er en fortsættelse af den stabile vækst, driftsresultaterne har vist siden 2010.

- Der har nu i en årrække været en fornuftig vækst i medarbejderantal og indtjening, og det må bestemt betegnes som tilfredsstillende, siger CEO og partner i koncernen Jens-Chr. Møller i forbindelse med fremlæggelsen af BIC Groups regnskab.

- Det er en forretningsplan med bred markedsfokus og smal - men dyb - kompetencefokus, der ligger bag succesen, fortæller Jens Chr. Møller.

Lige siden starten i 2004 har virksomhedens fokus været på at levere el-teknisk og mekanisk service, og derfor spænder eksemplerne på BIC Groups service i 2015 fra relativt simple elinstallationer i nybyggerrier i Skandinavien til særdeles komplekse automatiserede maskinanlæg, hvor som helst i verden - og til lands eller til vands.

- BIC leverer ikke materialer til projekterne og udfører heller ikke projekteringsarbejde, selv om der blandt de 200 medarbejdere findes mere end 20 ingeniører. I det daglige arbejde er fokus udelukkende på at montere, installere og servicere i henhold de ønsker, vore partnere har. Ved på den måde fortsat at holde fokus på kernekompetencerne og på væksten indenfor flere markeder, forventer vi at fortsætte væksten i 2016, siger Jens-Chr. Møller.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.082