23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

LM Glasfiber: Danske vindmølle-underleverandører skal i gang i Kina

Den danske producent af vindmøllevinger anser det for altafgørende, at man kan levere lokalt producerede komponenter til den boomende vindmølleproduktion i Kina.
Annonce

I sidste uge

rådede danske eksperter underleverandører i vindmølleindustrien til at etablere sig i Kina

, og nu følger en af markedets vigtige spillere, vingeproducenten LM Glasfiber, trop. Her anser man Kina for et nøglemarked i fremtiden, og ifølge virksomhedens kommunikationschef er danske underleverandører nødt til at etablere sig i Kina, hvis man vil følge med efterspørgslen. Det skriver Børsen.

Annonce

- Kina er et strategisk marked for LM Glasfiber, som etablerede sig tidligt på det kinesiske marked, allerede inden det begyndte at boome, som det gør nu. Det har været vigtigt for både LM Glasfiber og vores kunder, forklarer kommunikationschef Steen Broust Nielsen til Børsen.

Annonce

Det vigtige i Kina er at kunne levere lokalt producerede komponenter til de mange vindmølleprojekter, der skyder op derude – og det uanset om komponenterne skal leveres til kinesiske eller udenlandske vindmølleproducenter. I dag leveres 70 % af komponenterne nemlig fra lokale fabrikker.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|