23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

ESAB køber asiatisk fabrik

ESAB Holdings Ltd. har afsluttet overtagelsen af Romar Positioning Equipment International Ltd., en automatiseringspositionerings- og arbejdsemnehåndteringsfabrikant med hovedkontor og fabrik i Singapore og sekundær fabrik i Wuxi, Kina.

Romar blev grundlagt i 1984 og er i dag en højt specialiseret niche-fabrikant, og en top-fem virksomhed i industrien for automatiseret svejse- og positioneringsteknologi. Deres nøgleprodukter er søjler og kranarme, rotatorer, svejseborde og drejeskiver, tilpasningsruller, svejsetraktorer samt tanksvejseapparater. Romar har omkring 200 ansatte, som er næsten ligeligt fordelt mellem fabrikkerne i Singapore og Wuxi.

- Overtagelsen er en del af ESAB’s strategi om at udvide produkt- og tilbehørssortimentet til kunderne, og et væsentligt skridt fremad for ESAB’s svejseudstyrs- og automatiseringsforretning. Overtagelsen vil sikre ESAB’s stilling som førende virksomhed i markedet med mulighed for vækst gennem salg af automatiseringsløsninger, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

Kilde: ESAB

BREAKING
{{ article.headline }}
0.375|