23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Lego går i byggeplaner

Nogle af virksomhedens udtjente produktionsbygninger i Billund skal omdannes til et nyt campus-område.

Lego er for øjeblikket ved at rive en række ældre produktionsbygninger ned på et område mellem Åstvej og Højmarksvej i Billund. På et senere tidspunkt kommer også virksomhedens nuværende kontorbygninger på Åstvej til at lade livet. Det skriver Herning Folkeblad.

I stedet planlægger Lego at opføre nyt parkeringshus, kontorer samt personalefaciliteter med blandt andet medarbejderlejligheder, kantine, fitnesscenter til de ansatte samt en intern butik, hvor medarbejderne kan købe virksomhedens produkter.

- Der er tale om planer, som ikke rigtigt er færdiggjorte endnu. Det er stadig kun idéer, så vi kan ikke dele en tidsplan. Vi er for lang tid siden gået i gang med at nedrive bygningerne på Højmarksvej, og senere vil kontorfaciliteterne på Åstvej blive revet ned. Men hvornår det sker, ved vi ikke endnu, siger Roar Rude Trangbæk, pressechef hos Lego, til Herning Folkeblad.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|