23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Faldende overskud hos Migatronic

Den nordjyske svejsefabrik fremlagde torsdag regnskab for første kvartal, og det viser stigende omsætning og faldende overskud.
Annonce

Omsætningen i koncernen steg til 113,6 mio. kr. fra 109,5 mio. kr. i første kvartal 2007. Resultat af primær drift blev 6,9 mio. kr. mod 8,0 mio. kr. i samme periode 2007, og koncernresultat før skat faldt fra 7,9 mio. kr. til 4,9 mio. Resultatet er negativt påvirket af urealiserede tab på aktier og valutakursreguleringer med i alt ca. 1,8 mio. kr.

Annonce

- Koncernen har i perioden fortsat det høje aktivitetsniveau, der gjorde sig gældende i 2007. Omsætningen lever op til forventningerne, og den begyndende stagnation i industrien har dermed endnu ikke været mærkbar for Migatronic. Virksomheden er dog som andre industrier konjunkturfølsom, selv om virkningerne af konjunkturudsving oftest rammer svejsebranchen med en vis forskydning i forhold til mange andre industrier, skriver Migatronic i sin kvartalsrapport.

Annonce

Det får virksomhedens ledelse til at fastholde forventningerne tlil 2008 som helhed. Her regner man stadig med en omsætning i størrelsesordenen 450-460 mio. kr., svarende til en vækst på ca. 10 % i forhold til 2007. Resultatforventningerne er fortsat et koncernresultat før skat i størrelsesordenen 16–19 mio. kr.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Københavns Fondsbørs

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|