23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

HI: Nøjagtig flowmåling med ny mobil flowmåler fra Danova

En typisk flowprofil er ofte en tilnærmet profil, da man sjældent kender de præcise flowdata i henholdsvis top, midte og bund. Men denne uvished er nu fortid med den ny type bærbare flowmåler - PCM Pro, som Danova ApS i Odense præsenterer på HI Industri 2005 i Messecenter Herning.

Ved at benytte kryds-koordineringsprincippet registrerer måleren i al enkelhed ekkoer fra 16 forskellige lag, og i en brøkdel af et sekund følges partiklernes bevægelse i samtlige lag. Bevægelsesmønstrene konverteres derefter til flowhastighed.

Der er mange fordele ved den nye type flowmåler, f.eks. lang batteritid (ca 3 måneder ved logning hvert minut), automatisk ”opvågning” ved vand samt differentieret logning (uden vand hver time/med vand hvert minut).

Ud over den mobile PCM Pro fås måleren også i en stationær udgave, OCM Pro.

Sonderne findes både i form af en indstikssonde og som en nedsunket sonde, der går under betegnelsen en mus. Indstikssonden er primært til fuldtløbende rør. Desuden er det også muligt at få en mobil sonde.

Kilde: HI Industri 2005;

http://www.hi-industri.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063